piątek, 19 czerwca 2015

Środki stosowane w zaburzeniach lub braku owulacji


Pomimo, a może właśnie z powodu wysokiego stopnia rozwoju człowieka, organizm ludzki nie posiada umiejętności rozmnażania bezpłciowego jak to jest u niektórych roślin, czy bakterii. Czyli w temacie „Jak zajść w ciążę”, warunkiem koniecznym są sprawne komórki rozrodcze kobiety (jajeczko) oraz mężczyzny (plemnik), które będą miały szansę na spotkanie się w środowisku przyjaznym do zapłodnienia.

W warunkach naturalnych jest to stosunek płciowy odbyty bez stosowania antykoncepcji w terminie zbliżonym do momentu owulacji kobiety, czyli mniej więcej w połowie cyklu. W warunkach pozaustrojowych, jeśli para ma problemy z zapłodnieniem, stosuje się metodę In vitro.
Niestety współcześnie sporo kobiet ma problemy z owulacją.

Cykle miesiączkowe mogą być nieregularne, a jajeczkowanie niekoniecznie odbywa się w każdym cyklu. Im starsza kobieta, tym cykle częściej są bezowulacyjne.

środa, 29 kwietnia 2015

Rola laparoskopii w przypadku leczenia niepłodności


Każdy kto przeżył choćby tak banalną operację (zwaną powszechnie zabiegiem), jak usunięcie wyrostka robaczkowego za pomocą laparotomii, wie, że powrót pacjenta do pełnej sprawności wymaga czasu. Znaczne rozcięcie powłok brzusznych w celu dostania się do zainfekowanego wyrostka nie jest przecież obojętne dla organizmu, a nawet fachowo zaszyta rana będzie się goić znacznie dłużej niż skaleczony palec. Ponadto im bardziej otwarte jest pole operacyjne, tym  zagrożenie infekcją jest większe.

Szansą na szybszy powrót pacjenta do zdrowia (nawet w trzeciej dobie od operacji) jest zastąpienie tradycyjnych operacji brzucha nowoczesną metodą laparoskopową, gdzie chirurg operuje przez dwa niewielkie otwory, a wnętrze brzucha pacjenta ogląda na ekranie za pośrednictwem kamery (laparoskopu)  wprowadzanej do brzucha przez trzeci otwór. Nie zawsze i nie u wszystkich pacjentów metodę tradycyjną można zastąpić laparoskopową.

środa, 11 marca 2015

Najczęstsze problemy z zajściem w drugą ciążę: stres w pracy i pochodne


Chociaż wychowanie dziecka jest bardzo odpowiedzialnym i kosztownym zadaniem, to jednak większość par będących w związku pragnie zostać rodzicami. Z pewnością dużą rolę odgrywa tu chęć przedłużenia gatunku będąca równocześnie „ukoronowaniem” wzajemnego uczucia. Kiedy upragnione dziecko pojawi się już na świecie, to zwykle daje tyle radości, że rodzice chętnie decydują się na kolejnego potomka. 
I tu niestety często okazuje się, że spłodzenie braciszka lub siostrzyczki dla posiadanego już ukochanego jedynaka nie jest wcale takie proste.  Problemy z zajściem w ciążę pomimo posiadania już dziecka nazywa się niepłodnością wtórną. I niestety nie jest to wcale rzadkie zjawisko w obecnym świecie. Przyczyny problemów z zajściem w ciążę mogą być w takiej sytuacji bardzo różne.

wtorek, 17 lutego 2015

Ważne aspekty płodności kobiety po 40-stce




Kiedyś kobiety nie miały za bardzo wyboru. Po wyjściu za mąż i rozpoczęciu współżycia (bo to przed ślubem było, przynajmniej w kręgach sfer wyższych, raczej potępiane) zwykle w krótkim czasie zostawały matkami. I właściwie dopóki prowadziły aktywne życie seksualne, to ciąże powtarzały się bardzo często. Było nawet związane z tym powiedzenie: „co rok to prorok” określające kobiety, które jeszcze nie odchowały jednego dziecka, a już zachodziły w kolejną ciążę.

czwartek, 15 stycznia 2015

5 najlepszych produktów wspomagających płodność




Niski przyrost naturalny spędza sen z powiek politykom nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej. Starzenie się społeczeństwa to kiepskie prognozy dla przyszłych emerytów, na których emeryturę może nie mieć kto pracować. Choć w dużej mierze przyczyną takiego stanu rzeczy jest kryzys gospodarczy, bezrobocie i słaba polityka prorodzinna, to jednak okazuje się, że u sporego odsetka par, które CHCĄ mieć dzieci występują problemy z płodnością, spowodowane często brakiem wiedzy jak przygotować się do ciąży.