czwartek, 21 lutego 2013

Ile kosztuje olej arganowy




Olej arganowy należy do regionalnych skarbów kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Drzewa arganowca rosną tylko w Maroku. Dlatego ten olej, wytwarzany z nasion owoców drzewa arganowca, przez wieku był popularny właśnie w Maroku. Od paru lat olej robi furorę w Europie – wszystko dzięki temu, że jego dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody potwierdzają nie tylko efekty regularnego stosowania, ale także obiektywne badania naukowe. Testy w laboratoriach wykazały, że olejek ten to prawdziwy eliksir młodości. Po prostu można znaleźć w nim składniki, które najczęściej dodawane są do kremów kosmetycznych. Olejek zawiera dwa razy więcej witaminy E (zwanej witaminą młodości) niż oliwa z oliwek, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyutleniaczy, które działają ujędrniająco, wygładzająco i przeciw starzeniowo. Nic, tylko stosować!

Długi czas cena oleju arganowego była wysoka, wszystko dlatego, że cały proces produkcji odbywał się z wykorzystaniem tradycyjnych, ręcznych metod, co jest bardzo praco- i czasochłonne. Dzisiaj część etapów wykonywana jest mechanicznie. Pozwoliło to obniżyć cenę oleju arganowego i tym samym uczynić ją przystępniejszą. Jednocześnie olejek arganowy pozyskiwany mechanicznie ma takie same właściwości, jak ten produkowany za pomocą tradycyjnych metod, dzięki starannie dobranym warunkom tłoczenia oleju.
Najlepsze są oleje z pierwszego tłoczenia, tłoczone na zimno, z certyfikatem poświadczającym, że podczas produkcji zostały spełnione potrzebne normy (dzięki temu olejek nie traci drogocennych właściwości). Taki olej można kupić od 45 zł za 100 ml. Nie jest to cena bardzo wygórowana biorąc pod uwagę, że olejek arganowy jest bardzo wydajny. Wystarczy kropla, żeby pokryć całą twarz (warto dodać, że olejek jest lekki i nie pozostawia tłustego filmu). 

Gotowe kosmetyki zawierające olejek arganowy bywają znacznie tańsze, ale trudno stwierdzić rzeczywistą zawartość olejku arganowego w takim kosmetyku oraz jego jakość. Niekiedy niestety dodatek olejku arganowego do odżywki czy kremu to bardziej chwyt marketingowy niż rzeczywista informacja o składzie. Najlepiej więc kupować certyfikowany olejek arganowy i po prostu dodawać go (po kilka kropel) do ulubionych kosmetyków – kremów czy balsamów do ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz