środa, 11 marca 2015

Najczęstsze problemy z zajściem w drugą ciążę: stres w pracy i pochodne


Chociaż wychowanie dziecka jest bardzo odpowiedzialnym i kosztownym zadaniem, to jednak większość par będących w związku pragnie zostać rodzicami. Z pewnością dużą rolę odgrywa tu chęć przedłużenia gatunku będąca równocześnie „ukoronowaniem” wzajemnego uczucia. Kiedy upragnione dziecko pojawi się już na świecie, to zwykle daje tyle radości, że rodzice chętnie decydują się na kolejnego potomka. 
I tu niestety często okazuje się, że spłodzenie braciszka lub siostrzyczki dla posiadanego już ukochanego jedynaka nie jest wcale takie proste.  Problemy z zajściem w ciążę pomimo posiadania już dziecka nazywa się niepłodnością wtórną. I niestety nie jest to wcale rzadkie zjawisko w obecnym świecie. Przyczyny problemów z zajściem w ciążę mogą być w takiej sytuacji bardzo różne.


Jeżeli wykluczy się przyczyny spowodowane pierwszym porodem,  takie jak na przykład nieprawidłowe zrosty i blizny po cesarskim cięciu albo uszkodzenia szyjki macicy, to najczęstszym powodem jest zwykle zaawansowany wiek partnerów. Zważywszy, że współczesne pary dość późno decydują się na pierwsze dziecko, to próby sprowadzenia na świat kolejnego potomka zwykle odbywają się około trzydziestego piątego roku życia. Płodność w takim wieku jest już zdecydowanie niższa zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Pomijając zmiany hormonalne (rzadsze owulacje, mniej ruchliwe plemniki),  w takim wieku pojawiają się też już pierwsze schorzenia, które mogą wywoływać problemy z zajściem w ciążę. Może to być cukrzyca, nadciśnienie czy choroby tarczycy, nerek albo wątroby.  U starszych kobiet może też wystąpić zgrubienie błony śluzowej macicy, zwane endometriozą,  utrudniające zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka

Wymienione wyżej powody niepłodności wtórnej są już jednostkami chorobowymi, które kwalifikują się do leczenia. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele, na pozór niewinnych,  zjawisk czy działań może uniemożliwić zajście w kolejną ciążę. Trzeba tu wymienić palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy  nieprawidłowe odżywianie.
Również wszechobecny stres,  związany choćby z pogodzeniem roli matki i pracownicy może zaburzać gospodarkę hormonalną, od której zależy przecież płodność. Otyłość będąca pozostałością po pierwszym porodzie także rozregulowuje kobiece hormony.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz