piątek, 19 czerwca 2015

Środki stosowane w zaburzeniach lub braku owulacji


Pomimo, a może właśnie z powodu wysokiego stopnia rozwoju człowieka, organizm ludzki nie posiada umiejętności rozmnażania bezpłciowego jak to jest u niektórych roślin, czy bakterii. Czyli w temacie „Jak zajść w ciążę”, warunkiem koniecznym są sprawne komórki rozrodcze kobiety (jajeczko) oraz mężczyzny (plemnik), które będą miały szansę na spotkanie się w środowisku przyjaznym do zapłodnienia.

W warunkach naturalnych jest to stosunek płciowy odbyty bez stosowania antykoncepcji w terminie zbliżonym do momentu owulacji kobiety, czyli mniej więcej w połowie cyklu. W warunkach pozaustrojowych, jeśli para ma problemy z zapłodnieniem, stosuje się metodę In vitro.
Niestety współcześnie sporo kobiet ma problemy z owulacją.

Cykle miesiączkowe mogą być nieregularne, a jajeczkowanie niekoniecznie odbywa się w każdym cyklu. Im starsza kobieta, tym cykle częściej są bezowulacyjne.


Zatem jeżeli para usilnie stara się o dziecko posiadając przy tym wiedzę o tym,  jak zajść w ciążę, a zapłodnienie nie następuje, to najlepiej udać się do lekarza ginekologa, aby ustalił przyczynę takiego stanu rzeczy.

Zakładając, że powodem niepłodności są zaburzenia owulacji kobiety, a nie jakieś inne problemy, typu niedrożność jajowodów czy zespół policystycznych jajników,  lekarz może zastosować leczenie regulujące owulację.

Z leków, które może zaordynować lekarz, najpopularniejsze są dwa rodzaje: cytrynian klomifenu (tabletki)  albo zastrzyki z gonadotropiny. Obydwie kuracje rozpoczyna się mniej więcej kilka dni po wystąpieniu miesiączki (4-5 dni) i stosuje przez kolejne 2-5 dni. Często stosuje się też preparaty obniżające poziom prolaktyny.

Pary, które mają czas na zajście w ciążę i wolą najpierw wypróbować łagodniejsze metody, mogą skorzystać z takich suplementów jak Inofem czy Femifertil, które pobudzają owulację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz